Jak napisać pozew rozwodowy?

Decydując się na małżeństwo, nawiązujemy szczególną więź prawną. Według polskiego prawa oraz dominującej w naszym kraju religii, czyli chrześcijaństwa, podstawową cechą małżeństwa jest jego nierozerwalność. Dlatego też ten z założenia trwały stosunek może być trudny do rozwiązania. Jednak istnieje kilka rodzajów ustania małżeństwa. Jednym z nich jest rozwód, o którym decyduje sąd. Żeby tego rodzaju instancja mogła go orzec, należy wnieść pozew o rozwód. Jak go napisać, podpowiadamy poniżej.

 Jak napisać pozew rozwodowy

 

Gdzie wnieść pozew o rozwód?

Pozew o rozwód wnosimy do tego sądu okręgowego, w którym małżonkowie posiadali ostatnie wspólne miejsce zamieszkania (w przypadku, gdy którekolwiek z nich wciąż przebywa w danym okręgu). Jeżeli żadne z małżonków nie posiada stałego zameldowania w tymże okręgu, to wówczas właściwym sądem okręgowym jest ten, który znajduje się na terenie zamieszkania pozwanego.

Wzajemne powództwo ze strony małżonków jest niedopuszczalne.

Ile kosztuje sprawa sądowa o rozwód?

Każda sprawa o rozwód obarczona jest stałym wpisem w kwocie 600 zł. Opłatę tę można uiścić poprzez wniesienie jej na rachunek bankowy sądu bądź opłacić pismo znakami opłaty sądowej, nabytymi w kasie sądu. Należy również pamiętać o tym, iż w orzeczeniu kończącym sprawę sąd okręgowy ustala kwotę wpisu ostatecznego.

Czy niezbędna jest pomoc prawnika?

Pozew rozwodowy prawnik może napisać za Ciebie, ale możesz go też napisać samemu, bez pomocy. Niektóre sądy udostępniają wzory pozwów i wniosków, które umieszczane są na tablicy wewnątrz budynku. Jeżeli nie mamy możliwości ich pozyskania, możemy posiłkować się wzorami pozwu rozwodowego dostępnymi w internecie.

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie prawnik jest niepotrzebny, gdyż wówczas rolą sądu jest wyłącznie potwierdzenie całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego oraz rozwiązanie danego małżeństwa. Tego rodzaju sprawy toczą się najczęściej bez udziału prawnika, o ile osoby zainteresowane chcą tę sprawę załatwić polubownie. Kiedy któreś z małżonków wniesie pozew o rozwód z orzekaniem o winie, to wówczas można skorzystać z pomocy prawnika.

Pamiętajmy o tym, że pełnomocnictwo, które udziela się adwokatowi bądź radcy prawnemu musi stanowić pełnomocnictwo do prowadzenia konkretnej sprawy.

O co wnioskuje się w pozwie rozwodowym?

 

 • o rozwód z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o winie,
 • o ustalenie miejsca pobytu dzieci (małoletnich, gdyż dzieci powyżej 18 r.ż. same decydują z kim chcą zostać – czy z matką, czy z ojcem)
 • o zasądzenie alimentów dla dzieci w danej kwocie dla tego rodzica, u którego będą mieszkać małoletni

 

Jak wygląda i co powinien zawierać pozew o rozwód?

W pozwie o rozwód jedno z małżonków żąda rozwiązania trwałego w świetle prawa związku, wnioskując o orzeczenie rozwodu. Aby tego dokonać, należy napisać w dołączonym uzasadnieniu okoliczności zawarcia małżeństwa, a następnie podać przyczyny rozpadu pożycia. Informacje te powinny być zwięzłe, dokładne i szczegółowe. Powinno się również ujawnić czy z tego związku małżeńskiego pochodzą dzieci, a jeśli tak – to podać ich wiek oraz wyjaśnić swoją sytuację życiową. Pozew o rozwód musi być podpisany przez powoda lub przez jego przedstawiciela. Powinien zawierać datę oraz miejsce sporządzenia wniosku, a także być skierowany do wybranego sądu okręgowego.

Pozew o rozwód musi zawierać następujące informacje:

 • oznaczenie stron (imiona i nazwiska powoda/powódki i pozwanej/pozwanego wraz z ich dokładnym adresem zamieszkania),
 • określenie żądania, czyli wniosek o rozwiązanie związku małżeńskiego poprzez orzeczenie o rozwodzie, powierzenie władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi, zobowiązania dotyczące ponoszenia kosztów utrzymania małoletnich (określenie wysokości alimentów), zasądzenie na rzecz powoda lub powódki kosztów procesu, ewentualny wniosek o eksmisję pozwanej lub pozwanego ze wspólnego mieszkania,
 • uzasadnienie (wskazanie relacji pomiędzy małżonkami i ich dziećmi, powiadomienie o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego, opisanie sposobu utrzymywania domu i dzieci),
 • dowody (przesłuchanie stron bądź/i świadków),
 • załączniki (odpis skróconego aktu małżeństwa, odpisy skróconych aktów urodzenia dzieci, zaświadczenie o dochodach).

Pozew o rozwód składa się w 3 egzemplarzach, przy czym jeden z nich zostaje w kartach spraw sądowych, drugi doręczany jest za pośrednictwem sądu do rąk strony przeciwnej (pozwanej), zaś trzeci – zostaje u powoda/powódki wraz w podpisem i datą, kiedy został złożony.

Pobierz darmowy wzór pozwu o rozwód

Kiedy sąd orzeknie rozwód?

Aby sąd orzekł rozwód, muszą zaistnieć ku temu przesłanki: zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że małżonkowie nie żyją już ze sobą o dłuższego czasu, nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego, a wszystkie niegdyś łączące je więzi (fizyczne, psychologiczne, ekonomiczne) wygasły.

Kiedy sąd może nie orzec rozwodu?

 

 • gdy miałoby ucierpieć przez to dobro wspólnych, małoletnich dzieci,
 • kiedy orzeczenie sądu o rozwodzie byłoby sprzeczne z ogólnymi zasadami współżycia społecznego,
 • wówczas, gdy o rozwód wystąpił małżonek, który był winny rozpadowi małżeństwa (istnieją od tego wyjątki).

17 komentarzy

 1. wiola pisze:

  mój były mąż podał mnie o rozwód po 17 latach ciszy w dobrobycie teraz ma ciężka sytuację jak miał odprawę ponad 40tys.zostawił mnie gorzej niż psa mimo że nie wychodziłam z domu Sad przyznał mi alimenty przez 12lat nawet nie przysłał złotówki a kiedy złapał go komornik że pracuje i ma więcej odsetek niż alimentów wniósł sprawę o rozwód chce uchylenia decyzji Sadu oraz bez orzekania o winie przecież to nie ja jestem winna skoro oszukał mnie i wyprowadził się do kochanki nadal nie wychodzę z domu mimo tylu lat czy wynajęty adwokat może za mnie załatwić moją sprawę sam wstawić się na tą sprawę jeśli ja nie daję rady bardzo proszę o odpis

  • lex pisze:

   Oczywiście, że może adwokat lub radca prawny iść na rozprawę za ciebie – od tego jest 🙂 Możesz też wystąpić o adwokata z urzędu, jeśli cię kompletnie nie stać na adwokata z wyboru, a taki za sprawę rozwodową bierze od 3 tysięcy minimum.

 2. Gabrycha pisze:

  Rok temu rozwodziłam się ze swoim męże, dość miałam życia z tym człowiekiem, którego jedynym obowiązkiem było siedzenie przed telewizorem. Moi znajomi doradzali mi żeby zatrudniła prawnika, który napisze mi odpowiedni pozew…problem tylko w tym że nie miałam na to pieniędzy… zaczęłam więc szukać w internecie wzoru pozwu i o znalazłam. Rozwód wzięty ja w końcu żyję normalnie.
  Gdyby któraś z Was szukała, polecam odwiedzić tą stronę :

  http://dokumenty.e-prawnik.pl/pisma/pozwy/pozew-rozwodowy-bez-orzekania-o-winie.html

  Pozdrawiam!!

 3. Daniel pisze:

  Niby nie jest to trudne ale zrobisz mały błąd i wszystko od nowa. Żeby nie zrobić błędu najlepiej zapytać LEXTEXT.pl kogoś kto się na tym zna. Przecież to nie są jakieś wielkie koszty.
  W LExText sa dobrze specjaliści pomogli wielu ludziom.

 4. danie pisze:

  ma problem wziołem rozwódke z3 dzieci ze wspólnego związku mamy jeszcze 3-letniego synka przez ten okres calutki czas pracowałem i pieniążki oddawałem jej było wszystko oki bez większych kłutni zatargów W listopadzie 2012r zwolnienie z pracy i na zasiłek Dorabiałem a w kwietniu2013 byłem 4 miesiące w niemczech Po powrocie w sierpniu wzieliśmy ślub cywilny Od pażdziernika niemoge znależć pracy i zaczą się problem ostatni pogoniła mnie z domu bo doszła do wniosku że jak nie masz pieniedzy to sie wynoś Sama nieracuje żyje tylko z alimentów i zapomogi z MOPSu Cztery miesiące w małżeństwie i upadek Czy sąd udzieli mi rozwodu nie chce orzekać o winie tylko nie mam pojęcia jak to wszystko napisać może ktoś pomóc

 5. Seba pisze:

  Najlepiej zapytać kogoś kto się zna na prawie, na doradcyprawa.pl masz kilku do wyboru polecam, korzystałem już kilka razy, porada online, 50zł i na drugi dzień masz już odpowiedź. Zainteresuj się bo w Twoim przypadku dochodzenie do prawdy może trochę potrwać bez pomocy prawnika.

 6. roszkowska pisze:

  jestem w związku małżeńskim ale tylko cywilnym mam 32 l a mój mąż jest odemnie starszy o 17 lat mamy dwoje dzieci w wieku 10 l syn 7 l córka traktowana jestem jak pies a nawet gorzej bo pies otrzymuje trochę miłości ja nie

 7. zagubiona pisze:

  Teoretycznie jesteśmy w zwiazku od 13 lat w lutym tego roku wzięliśmy ślub cywilny i to był chyba błąd mój mąż jest hazardzista . Nie mamy wspólnych dzieci ja mam syna 15 letniego .
  Nie wiem co robić
  poradźcie

 8. Mag43 pisze:

  Po 17 latach małżeństwa żona zdradziła mnie .Nowy partner jest 15 lat młodszy od niej ma 23 lata a żona 38 lat.Odeszła z domu zostawiając mnie i dzieci .Jest to dla mnie życiowa porażka .Mam pytanie jaki pozew złożyć aby sprawa przebiegła szybko i dla mojej rodziny korzystnie .Zależy mi jak najszybszym zakończeniu tego bolesnego rozdziału.

  • Ewa pisze:

   Współczuję. Ja jestem 10 lat po ślubie,mąż pracuje za granicą 3 lata i było wszystko ok. Dopiero teraz przez św Bożego Narodzenia zauważyłam że jest coś nie tak. Utrzymuje z kimś kontakt,widziałam coś co mnie do tej pory boli ale sama nie wiem jak zabrać się za to żeby wszystko zakończyć.

   • joanna23 pisze:

    witaj ja mam tak samo tylko że mój mąż wcale nie zwraca na mnie uwagi nadużywa arkocholu awturuje sie .I do tego jak ty miałam ta sama sprawe przyłapałam go na pisaniu idzwonieniu do innej nawet spotykał sie z nia ja też nie mam odwagi odejć mamy dójke dzieci chyba to mnie przy nim trzyma

 9. Kasia pisze:

  Prosze o przesłanie mi wzoru pozwu rozwodowego z orzekaniem o winie..dziekuje

 10. Pozew rozwodowy pisze:

  Witam mam pytanie .Chce złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie ,nie wiem jak go napisać .

 11. Ewa pisze:

  Witam mam podobny problem jestem z mężem od 4 lat po ślubie a od 10 sie znamy mamy dwie córki jedna ma 5 l a druga 2,5 roku też przyłapałam go na rozmowach z innymi kobietami jest ich wiele chodź nie wychodzi z domu nie spotyka się z nimi ale to tylko kwestia czasu też nie potrafię od niego odejść bo trzymają mnie dzieci czas wziąć się w garść i coś z tym zrobić bo tak dalej żyć nie można również jestem traktowana gorzej niż pies pomimo że nie pracuje bo musiałam zrzec sie pracy by móc wychować niepełnosprawną córkę siedze w domu i tak mu źle prosze pomóżcie napisac pozew z góry dziękuje

 12. greg pisze:

  mam dwoje dzieci pod prawną opieką mojej matki , ponieważ pracowałem w niemczech a małzonka wiecznie piła alkohol , mam ograniczone prawa do dzieci , dwoje dorosłych mieszka poza domem, małzonka jest alkoholiczką , pozycie ustało ponad kilkanascie lat temu chce rozwodu oraz eksmisji dla małzonki ponoieważ ma zły wpływ na dzieci , co moge zrobic ?

 13. wojowniczka. pisze:

  Jestem mężatką od 25 lat, na pozór niby wszystko jest ok. Mamy już dorosłe dzieci, a nawet wspaniałego wnuka. Oboje pracujemy, mieszkanie, samochód, wspólne wakacje, spotkania rodzinne, z zewnątrz „sielanka”.Od jakiegoś roku nie potrafimy w ogóle ze sobą rozmawiać, kłócimy się przy każdej okazji i – jak to mąż twierdzi – o bzdury. Nie mamy wspólnych tematów, mąż wieczorkiem przed spaniem wypija 3 lub 4 piwa i dla niego jest wszystko ok, niestety ja się już duszę w tym wszystkim i coraz częściej myślę o rozwodzie.

 14. Ada pisze:

  Witam was i proszę o poradę mam głupią sytuację mam 18 lat w sierpniu będę miała 19 i synka który ma rok i 7 miesięcy ślub wzięłam 14 listopada zanim wzięliśmy ślub mój mąż miał pójść do urzędu i zapytać kiedy bd terminy lecz poszedł i pd razu go zają . Wiadomo jak to po ślubie tym bardziej z dzieckiem były kłótnie lecz zaczęło się piekło ponieważ chodziłam do szkoły miałam ciągle kontrolę dzwonienie po 100 połączeń i 200 sms-ów lecz to jest nic mieszkaliśmy u niego w domu i byłam tyam obrazana poniżania a on nawet nie próbował mnie bronić tylko zmieniał temat . Jakiś czas temu wyrpwadzilam się od niego z dzieckiem i mieszkamy u moich rodziców lecz kontrola się nie skończyła moim zdaniem jest to już nękanie nawet dźwięk telefonu mnie przeraża poznałam faceta który jest przeciwieństwem mojego męża i jak nrazie nic nas nie łączy po za wypadami nad jezioro czy jakiś festyn. Lecz mojemu mężowi ubzduralo się że z nim sypiam wyzywa mnie od różnych straszy mój rodzinę policja nasyla swoich rodziców buu dwonili tdo moich i jest to bardzo.meczace myślę o wizycie u psychologa ponieważ czasem mnie to przeraża i nie wiem co.mam robić. Proszę pomóżcie mi jeśli możecie czy sąd da mi rozwod a i jeszcze dodam że od długiego czasu nie sypiamy ze sobą . I jak mam złożyć pozew co w nim napisać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.