Prawo wewnętrzne

Prawo wewnętrzne, inaczej prawo krajowe, zawiera zbiór aktów normatywnych obowiązujących na terenie danego kraju i opisuje relacje wewnątrz państwa. Do aktów normatywnych wyróżnić można:

 • ustawy,
 • konstytucję,
 • zasady prawa zwyczajowego,
 • rozporządzenia,
 • dekrety,
 • orzecznictwo.

Prawo wewnętrzne jest bardziej szczegółowe niż prawo międzynarodowe, ponieważ opisuje każdą dziedzinę życia społeczeństwa. Wciąż jest rozbudowywane. Źródłami prawa wewnętrznego są zarządzenia Prezesa Rady Ministrów i uchwały Rady Ministrów.

 

Prawo wewnętrzne

 
Prawo wewnętrzne obejmuje:

 1. Prawo konstytucyjne.Prawo konstytucyjne opisuje zasady funkcjonowania państwa, sposoby zagwarantowania praw człowieka i obywatela, określa zasady tworzenia prawa czy jego hierarchię. Zawiera takie akty normatywne jak Konstytucja, ratyfikowane umowy międzynarodowe, ustawy i rozporządzenia oraz akty prawa miejscowego.
 2. Prawo finansowe.Prawo finansowe reguluje gospodarkę finansową w państwie i zajmuje się uchwalaniem i przygotowywaniem budżetu państwa, finansowaniem działalności państwa i podatkami osób prawnych i fizycznych.
 3. Prawo cywilne.Prawo cywilne określa normy prawne regulujące relacje między osobami fizycznymi i prawnymi, a jednostkami nie będącymi osobami prawnymi. Dzieli się na prawo pracy, prawo handlowe oraz prawo własności intelektualnej.
 4. Prawo rodzinne i opiekuńcze.Prawo rodzinne i opiekuńcze określa stosunki prawne majątkowe i niemajątkowe w rodzinie oraz relacje pomiędzy członkami rodziny. Regulowane jest to Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym i Kodeksem cywilnym.
 5. Prawo pracy.Prawo pracy określa relacje między pracodawcą i pracownikiem. Podstawowym aktem prawny, który to reguluje, jest Kodeks pracy, który reguluje prawa i obowiązki zarówna pracownika, jak i pracodawcy.
 6. Prawo administracyjne.Prawo administracyjne obejmuje normy generalnie-abstrakcyjne posiadające charakter materialnym, powszechnie obowiązujące i określające relacje podmiotów prawnie niepodporządkowanych organom administracji. W Polsce prawo administracyjne dzieli się na: prawo administracyjne procesowe, prawo administracyjne materialne i prawo administracyjne ustrojowe.
 7. Prawo karne.Prawo karne określa odpowiedzialność prawną człowieka za czyny nielegalne i zabronione. Dzieli się na prawo karne procesowe, prawo karne materialne i prawo karne wykonawcze. Prawo karne określa czyny, które są przestępstwem oraz kary, które są przewidziane za popełnienie ich.

Jeden komentarz

 1. lidia czajkowska pisze:

  witam. moja sprawa jest bardzo dziwna.mieszkam na terenie Irlandii 10 lat.w Polsce nie posiadam meldunku ,ostatnio odwiedzil moja corke ktora mieszka w Polsce detektyw i poinformowal ze mam sie zkontaktowac z biurem pod num kom. wiec dzwonie i dowiaduje sie ze jestem winna pieniadze. ale nie mowi komu? ze ma na mnie dokumenty. ale nie moze mi powiedziec jakie? i proponuje spotkanie w irlandzkim biurze adwokackim. mie wiem co robic? nic nikomu nie jestem winna. zawsze splacam swoje dlugi. boje sie z kim mam do czynienia. prosze o odpowiedz moze ktos mial podobne zdarzenie. isc na to spotkanie lub nie. dziekuje. z powazaniem. lidia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.