Prawo wewnętrzne
Prawo wewnętrzne, inaczej prawo krajowe, zawiera zbiór aktów normatywnych obowiązujących na terenie danego kraju i opisuje relacje wewnątrz państwa. Do aktów normatywnych wyróżnić można:
- ustawy,
- konstytucję,
- zasady prawa zwyczajowego,
- rozporządzenia,
- dekrety,
- orzecznictwo.
Prawo wewnętrzne jest bardziej szczegółowe niż prawo międzynarodowe, ponieważ opisuje każdą dziedzinę życia społeczeństwa. Wciąż jest rozbudowywane. Źródłami prawa wewnętrznego są zarządzenia Prezesa Rady Ministrów i uchwały Rady Ministrów.
Prawo wewnętrzne obejmuje:
- Prawo konstytucyjne.Prawo konstytucyjne opisuje zasady funkcjonowania państwa, sposoby zagwarantowania praw człowieka i obywatela, określa zasady tworzenia prawa czy jego hierarchię. Zawiera takie akty normatywne jak Konstytucja, ratyfikowane umowy międzynarodowe, ustawy i rozporządzenia oraz akty prawa miejscowego.
- Prawo finansowe.Prawo finansowe reguluje gospodarkę finansową w państwie i zajmuje się uchwalaniem i przygotowywaniem budżetu państwa, finansowaniem działalności państwa i podatkami osób prawnych i fizycznych.
- Prawo cywilne.Prawo cywilne określa normy prawne regulujące relacje między osobami fizycznymi i prawnymi, a jednostkami nie będącymi osobami prawnymi. Dzieli się na prawo pracy, prawo handlowe oraz prawo własności intelektualnej.
- Prawo rodzinne i opiekuńcze.Prawo rodzinne i opiekuńcze określa stosunki prawne majątkowe i niemajątkowe w rodzinie oraz relacje pomiędzy członkami rodziny. Regulowane jest to Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym i Kodeksem cywilnym.
- Prawo pracy.Prawo pracy określa relacje między pracodawcą i pracownikiem. Podstawowym aktem prawny, który to reguluje, jest Kodeks pracy, który reguluje prawa i obowiązki zarówna pracownika, jak i pracodawcy.
- Prawo administracyjne.Prawo administracyjne obejmuje normy generalnie-abstrakcyjne posiadające charakter materialnym, powszechnie obowiązujące i określające relacje podmiotów prawnie niepodporządkowanych organom administracji. W Polsce prawo administracyjne dzieli się na: prawo administracyjne procesowe, prawo administracyjne materialne i prawo administracyjne ustrojowe.
- Prawo karne.Prawo karne określa odpowiedzialność prawną człowieka za czyny nielegalne i zabronione. Dzieli się na prawo karne procesowe, prawo karne materialne i prawo karne wykonawcze. Prawo karne określa czyny, które są przestępstwem oraz kary, które są przewidziane za popełnienie ich.
witam. moja sprawa jest bardzo dziwna.mieszkam na terenie Irlandii 10 lat.w Polsce nie posiadam meldunku ,ostatnio odwiedzil moja corke ktora mieszka w Polsce detektyw i poinformowal ze mam sie zkontaktowac z biurem pod num kom. wiec dzwonie i dowiaduje sie ze jestem winna pieniadze. ale nie mowi komu? ze ma na mnie dokumenty. ale nie moze mi powiedziec jakie? i proponuje spotkanie w irlandzkim biurze adwokackim. mie wiem co robic? nic nikomu nie jestem winna. zawsze splacam swoje dlugi. boje sie z kim mam do czynienia. prosze o odpowiedz moze ktos mial podobne zdarzenie. isc na to spotkanie lub nie. dziekuje. z powazaniem. lidia